Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

maj 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Od pewnego czasu lusterko stało się ważnym przedmiotem w twoim życiu. Ciągle się w nim przeglądasz, szukając aprobaty dla swojego wyglądu. Kiedyś ubierałaś się z szybkością błyskawicy, teraz potrafisz godzinami szykować się do wyjścia z domu. Nie ma w tym nic dziwnego, że chcesz ładnie wyglądać. Nie pozwól jednak, aby dbanie o wygląd przerodziło się w obsesję i wpędziło cię w kompleksy. Jak do tego nie dopuścić?
• Osoby ze świata mody, filmu, muzyki, które budzą twój zachwyt nie są w rzeczywistości perfekcyjne. To sztab specjalistów pracuje nad ich wizerunkiem.
• Trzeba sobie uświadomić, że wielu mankamentom urody nie da się zaradzić, np. osoba niskiego wzrostu nie stanie się przecież wysoka.
• Aby poprawić swoją sylwetkę możesz regularnie ćwiczyć, zdrowo się odżywiać.
• Niedostatki figury łatwo można zamaskować odpowiednim ubraniem.
• Sen z powiek spędza nastolatkom wygląd ich cery. Można stosować makijaż tuszujący te niedoskonałości. Jeśli jednak problemy z cerą są poważniejsze, należy skontaktować się z dermatologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie.
• Zamiast skupiać się na niedostatkach urody, warto podkreślić to, co jest ładne w wyglądzie, np. długie rzęsy, zgrabne nogi.
• Skupianie się tylko na wyglądzie zewnętrznym może sprawić, że przestaniesz interesować się tym, co dzieje się wokół ciebie, a to z kolei może niekorzystnie wpłynąć na relacje z twoimi przyjaciółmi, bo na dłuższą metę nikt nie jest w stanie przebywać z osobą, która tylko narzeka na swój wygląd i zadręcza otoczenie problemami związanymi z urodą.
• Nie dopuść do tego, aby twoje przewrażliwienie na punkcie wyglądu zamieniło się w obsesję. Brak zarozumiałości, pogodne usposobienie, życzliwość to cechy, które mogą zjednywać ludzi.

rys-04Profil: klasa matematyczno-fizyczna
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji: najczęściej są to takie przedmioty jak: język polski, matematyka, fizyka, chemia
Nauczane przedmioty
rozszerzone: matematyka, informatyka, fizyka
uzupełniające: historia i społeczeństwo, konwersatorium z języka obcego nowożytnego
Jakie studia?
Klasa przygotowuje uczniów przede wszystkim do studiów informatycznych, na kierunkach związanych z naukami ścisłymi oraz na studiach technicznych

W_asny pokójZacha nie da się nie lubić. To chłopak z „dobrego domu”, świetnie się uczy, jest spokojny, uprzejmy, nie sprawia problemów. Jego życie zmieni się, gdy pozna Alfiego – drugorocznego z innej klasy, który ukradnie mu telefon. Czy przyjaźń z chłopcem, który go okradł i bez przerwy wikła się w różne sytuacje, jest możliwa? Ile nieszczęść może spaść na głowę Alfiego, zanim Zach odkryje, że pod zuchwalstwem i cynizmem kolegi kryje się bezradność i rozpacz? To powieść o niełatwym, szybkim dorastaniu. O sile przyjaźni i dawaniu szansy tym, którym nikt jej nie daje (Barbara Ciwoniuk „Własny pokój”, Wydawnictwo Literatura).

GabrielReżyseria: Mikołaj Haremski
Gatunek: familijny
Obsada: Jan Rotowski, Natan Czyżewski, Jowita Chwałek
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Dwunastoletni Tomek mieszka z dziadkami. Jego pasją są wyścigi gokartowe, a jedynym przyjacielem mechanik samochodowy. Wciąż doskwiera mu brak ojca, którego nigdy nie poznał. Pewnego dnia postanawia opuścić dom i wyruszyć w podróż, by go odnaleźć. Już na samym początku wpada w tarapaty, z których pomaga mu wyjść tajemniczy przyjaciel, Gabriel. Pomimo nieufności Tomka, chłopcy zaprzyjaźniają się i razem stawiają czoła przygodom. Tomek jest coraz bliżej poznania ojca, a także odkrycia tajemnicy Gabriela.

Aleksander VoltaKim był Aleksander Volta?
Aleksander Volta pod koniec XVIII wieku zbudował pierwszą baterię elektryczną. Składała się ona z krążków srebra i cynku, przedzielonych wilgotnymi kartami. Jego nazwiskiem została nazwana jednostka napięcia elektrycznego (wolt, V).
  
  

Pa_ac na WyspieJaki jest Pałac na Wyspie?
Budowla pochodzi z XVIII wieku. Była to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac zbudowany został według projektu Dominika Merliniego w stylu klasycystycznym. Ozdobą pałacu są wysmukłe kolumny, duże kwadratowe okna i posągi. Elewację budynku wieńczy balustradowa attyka. Kompozycja budowli charakteryzuje się harmonią i symetrycznością.

W_oszczyznaSkąd się wzięła włoszczyzna?
Król Zygmunt I Stary poślubił włoską księżniczkę Bonę Sforza. Królowa wzbogaciła i urozmaiciła polską kuchnię warzywami, m.in. kalafiorami, karczochami, kalarepą, brokułami, szpinakiem. Jednakże ówcześni rodacy pogardliwie traktowali te kulinarne nowinki.
  

_niardwyJakie jest największe jezioro w Polsce?
Największym polskim jeziorem są Śniardwy, leżące w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Są tak ogromne, że ze środka ledwie widać ląd. Śniardwy to jezioro morenowe, co oznacza, że powstało po przejściu lodowca. Bagniste brzegi porasta sitowie i tatarak. Miejscami jest bardzo płytko, a na dnie leżą głazy, które są niebezpieczne dla żeglarzy. To jezioro słynie z gwałtownych wiatrów, szkwałów, które z łatwością wywracają żaglówki. Na jeziorze znajduje się też osiem wysp.

rys-03(1)Dzeus miotał pioruny. Dziś robi to niebo.

Naświetlanie człowieka promieniami pozafiołkowymi powoduje powstawanie pigmejów.

Kochanowski pisze utwory, które są poetyckimi przeróbkami mężów stanu.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.