Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

luty 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Twój chłopak jest naprawdę super. Wrażliwy, oczytany, kulturalny, troskliwy. Niepokoi cię jednak fakt, że nie wypuszcza smartfona z ręki. Czy to na spacerze, czy w kinie, czy podczas rozmowy zawsze musi mieć dostęp do internetu. Takie jego zachowanie coraz częściej zaczyna cię nie tylko denerwować, ale też niepokoić. Jak temu zaradzić?
• Możecie ustalić, że podczas waszych spotkań nie będzie korzystał ze smartfona, np. nie odpisywał na smsy.
• Innym pomysłem jest próba poznania jego wirtualnego świata. Może i gry i ciekawe strony, które zaprzątają jego uwagę, zainteresują także i ciebie. Jednak podczas wspólnego spędzania czasu ustalcie limit na tego typu zajęcia.
• Internet bywa ucieczką wtedy, kiedy chłopak czuje się samotny. Może okaż zainteresowanie jego sprawami, a nie skupiaj się tylko na sobie.
• Im chłopak będzie dłużej uciekał przed rzeczywistością realną w świat wirtualny, tym większe ryzyko uzależnienia i trudniejsze wyjście z niego. Może to również doprowadzić do rozpadu relacji między wami.

Kim będęCzym zajmuje się aktor?
Aktor wciela się w postać wymyśloną przez scenarzystę. Może być lekarzem, nauczycielem, księdzem, czy złoczyńcą. Aktorzy mogą m.in. grać w filmach, serialach, występować na deskach teatru, duubingować postaci w bajkach i filmach zagranicznych, użyczać swojej twarzy w reklamach.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób, które lubią występować publicznie, potrafią szybko nauczyć się tekstu, są odporne na stres i krytykę, mają muzyczny słuch, są uparte i pracowite.
Jak zdobyć zawód?
W gimnazjum lub w liceum warto wybrać klasę o profilu artystycznym. Swoje aktorskie umiejętności można doskonalić na warsztatach teatralnych. Profesjonalnym aktorem można zostać, kończąc szkołę teatralną lub filmową. Na studiach poznaje się techniki aktorskie, uczy interpretować teksty czy panować nad emocjami. Do aktorstwa można się też przygotować w szkołach policealnych lub ogniskach prowadzonych przez znanych artystów.

Kartki z pamiętnika Danki5 stycznia, poniedziałek
Niech żyje laba! Byłam na filmie „Paddington”. Było to bardzo miłe zakończenie ferii świątecznych.
16 stycznia, piątek
Koniec semestru. Oceny wystawione. Jest nieźle. Chociaż z matmy mogłoby być lepiej. Na szczęście w tej sprawie mogę liczyć na koleżeńską pomoc Kasi.
21 stycznia, środa
Dzień Babci I Dziadka. Dla babci kupiłam białe tulipany, bo bardzo je lubi. Dziadkowi, który jest niesamowitym łasuchem, podarowałam pudełko pralinek. Dziadkowie poczęstowali mnie herbatą malinową i ciasteczkami bezowymi. Potem babcia wyciągnęła z szafy pudełko, w którym przechowuje wszystkie laurki, jakie zrobiłam dla niej i dziadka. Ach, te wspomnienia!
29 stycznia, czwartek
Klasa zdziesiątkowana. Epidemia grypy. W związku z wysoką absencją uczniów, nauczyciele nie omawiali nowych tematów, ale powtarzaliśmy materiał. Kto się wykazał, otrzymywał ocenę. Dostałam czwórkę z matematyki.

Misia rządziMisia to czternastolatka, która uważa, że umie „rozgryzać” ludzi i manipulować nimi. Okłamuje wszystkich wokoło – swoich bliskich, znajomych, nawet chłopaka, który ją kocha. Dla niej to oczywiste, że nie da się żyć, mówiąc tylko prawdę. Kłamstwo rządzi! I Misia rządzi. No, może nie zawsze… (Beata Ostrowicka „Misia rządzi”, Wydawnictwo Literatura, 2011).

John Ambrose FlemingKim był John Ambrose Fleming?
John Ambrose Fleming (1849-1945) był angielskim fizykiem, elektrotechnikiem i radiotechnikiem. W 1904 roku skonstruował diodę. Urządzenie to składało się z elektrody dodatniej, elektrody ujemnej i szklanej bańki, z której usunięto powietrze. Diody używane są do zmieniania fal radiowych na sygnały elektryczne, które można przesyłać na długie odległości.

PodwikaCo to była podwika?
Podwika była to biała płócienna chustka osłaniająca szyję, podbródek i częściowo policzki. Noszona była od XIV wieku do XVI-XVII wieku. Podwikę spinano na czubku głowy i na karku, nakrywając drugą chustką (tzw. rąbkiem) lub czepkiem.

 

MoaiCo to są moai?
Moai to ponad 600 kamiennych posągów, które znajdują się na Wyspie Wielkanocnej, leżącej pośrodku Oceanu Spokojnego. Większość posągów wygląda jak głowy wystające z ziemi. Posagi te wzniesiono miedzy 900 a 1600 rokiem. Waga niektórych z nich dochodzi nawet do 50 ton. Legenda głosi, że głowy te zostały wyrzeźbione przez ludzi, którzy przybyli w łodziach z Ameryki Południowej.

AnoaJaka jest anoa?
Jest to mały bawół, żyjący wyłącznie na indonezyjskiej wyspie Celebes. Chociaż jest niewielkich rozmiarów, potrafi zaciekle walczyć. Żywi się m.in. trawami, liśćmi, owocami. Lubi kąpiele i tarzanie się w błocie.

 

rys-03(1)Ulisses wtargnął do Troi przebrany za drewnianego konia.

Spoglądał zezem prosto w jej oczy.

Prawo Archimedesa: jeśli ciało zanurzone w cieczy nie wypłynie na powierzchnię w ciągu pół godziny, może być uważane za stracone.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.