Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

luty 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys_02(2)Brat czy siostra to ważna część naszego życia. Kontakty z rodzeństwem to jedne z najdłużej trwających relacji między ludźmi. Dobrze jest, jeżeli rodzeństwo wspiera się, łączy je głęboka więź. Nie zawsze tak się dzieje i różne są tego przyczyny.
• Kiedy pojawia się młodsze rodzeństwo, to świat przestaje się kręcić wokół ciebie. Możesz poczuć się odrzucony, gdyż rodzice więcej czasu będą poświęcać niemowlakowi, a zdarza się i tak, że i tobie przybywa więcej obowiązków, np. pilnowanie młodszej siostry, kiedy mama idzie na zakupy. Nie oznacza to jednak, że rodzice przestali cię kochać i nie interesują się twoimi problemami.
• Wiedz jednak, że młodsze rodzeństwo będzie traktować cię jak autorytet. To ty możesz stać się powiernikiem trosk siostry, to ciebie brat może pytać o radę. To ty możesz odkrywać świat przed młodszym rodzeństwem, rozbudzać w nim pasje, np. muzyczne, czytelnicze, sportowe, filmowe. To będzie sprzyjało wzajemnemu zainteresowaniu oraz zacieśnianiu więzi.
• Nie oznacza to jednak, że musisz spędzać z rodzeństwem każdą wolną chwilę. Twoja siostra czy brat, podobnie jak ty, będziecie mieć różnych znajomych, własne hobby. Warto jednak podtrzymywać więź z rodzeństwem. Może to być np. rozmowa, część wspólnie spędzonych wakacji, wyjście do kina.

Jeśli zastanawiasz się, czy w stosunku do swojego młodszego rodzeństwa jesteś osobą miłą, odpowiedzialną czy nieuprzejmą, odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.
I. Twoja młodsza siostra nie potrafi zasznurować sobie butów:
A. Niedbale sznurujesz jej buty, bo to przecież nie twój problem.
B. Cierpliwie uczysz ją, jak należy wykonać tę czynność.
C. Może mieć buty niezasznurowane, przecież nic złego jej się na przydarzy.
II. Młodsza siostra chce, abyś przeczytał jej ulubioną książeczkę o księżniczkach:
A. Czytasz książkę najszybciej jak potrafisz.
B. Czytasz książkę z uwagą, aby sprawić siostrze przyjemność.
C. Ciągle wymawiasz się brakiem czasu.
III. Mama wybiera się na zakupy i poprosiła cię, abyś przez pół godziny zaopiekował się młodszą siostrą:
A. Zgadzasz się, ale pod nieobecność mamy mówisz siostrze, że zajmowanie się nią sprawia ci same kłopoty.
B. Przez pół godziny troskliwie i odpowiedzialnie opiekujesz się siostrą.
C. Mówisz mamie, że masz do wykonania mnóstwo zadań, chociaż jutro twoja klasa idzie na wycieczkę.
IV. Siostra powierzyła ci ważny dla niej sekret i poprosiła o dyskrecję:
A. O tajemnicy siostry opowiedziałeś swojemu koledze.
B. O sekrecie siostry nikomu nie powiedziałeś. Co więcej porozmawiałeś z nią szczerze na ten temat.
C. Wyśmiałeś jej tajemnicę i to w obecności twojego kolegi.
Rozwiązanie
Najwięcej odpowiedzi A
Chciałbyś być fajnym starszym bratem, ale musisz włożyć więcej wysiłku w swoje działania względem siostry.
Najwięcej odpowiedzi B
Jesteś super starszym bratem! Tak trzymaj!
Najwięcej odpowiedzi C
Cóż, przykro to stwierdzić, ale nie interesujesz się swoją młodszą siostrą i traktujesz ją niezbyt sympatycznie.

Ten GrubyBohaterami książki są Jacek i Adrianna. Jacek uczy się w gimnazjum. Mieszka z rodzicami i trzema siostrami. Ma nadwagę. Z tego powodu jest wyśmiewany, a nawet bity przez kolegów. Przenosi się ze szkoły do szkoły. W domu też nie znajduje zrozumienia. Mama chcąc mu zrekompensować wszystkie przykrości podsuwa mu przysmaki. I tak wiruje błędne koło. Wreszcie tata Jacka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wysyła syna do swojej siostry, która jest dyrektorką gimnazjum w Lenkowie, a z racji sposobu poruszania się jest nazywana „Niedźwiedziem”. W Lenkowie Jacek spotyka Adriannę, swoją rówieśniczkę. Dziewczyna kilka lat temu uległa wypadkowi, podczas którego zginął jej ojciec. Ada porusza się na wózku inwalidzkim. Nie chodzi do szkoły, ale ma indywidualny tok nauczania. Razem z mamą przyjaźnią się z „Niedźwiedziem”. Ada prowadzi bloga i tam znajduje bratnie dusze. Jest zamknięta w sobie, czasami niemiła, narzekająca na swój los, zazdrosna o uczucia mamy wobec innego mężczyzny. Wreszcie Ada zrozumiała, że mama ma swoje życie i że ona też, pomimo inwalidztwa, powinna rozwijać swoje zainteresowania. Zaprzyjaźnia się z Jackiem. Pomimo skomplikowanych losów Ady i Jacka, książka jest pogodną opowieścią. Mowa w niej o przyjaźni, pokonywaniu trudności, wzajemnym zrozumieniu i szacunku (Barbara Ciwoniuk „Ten gruby”, Znak).

05-150x150Zajęcia teatralne
Dla kogo są przeznaczone?
Zajęcia są przeznaczone dla miłośników żywego słowa.
Jakie mogą przynieść korzyści?
Zajęcia teatralne pozwalają poznać tajniki warsztatu młodego aktora.
Będzie można ćwiczyć dykcję, emisję głosu, czy wreszcie ekspresję ruchu.
Zajęcia uczą także współpracy, która niezbędna jest podczas przygotowywania scenografii, kostiumów, rekwizytów.
Można też doskonalić warsztat literacki, przygotowując teksty na potrzeby sztuki.
W ramach pracowni teatralnej można także poznać kulisy i magię teatru lalek.
Uczestnicy pracowni teatralnej biorą udział w występach scenicznych, festiwalach, konkursach.

Willem EinthovenKim był Willem Einthoven?
Willem Einthoven był lekarzem żyjącym w I połowie XX wieku. W 1903 roku wynalazł elektrokardiograf. To urządzenie mierzy i zapisuje pracę serca, czyli wytwarza fotograficzny zapis impulsów serca. Ten zapis nazywa się elektrokardiogram (EKG). Dzięki temu badaniu można wykryć chorobę tego bardzo ważnego dla człowieka organu. W 1924 roku za ten wynalazek Willem Einthoven otrzymał Nagrodę Nobla.

KremlJaki jest Kreml?
Kreml w Moskwie powstał w XII wieku. W XV wieku został otoczony wysokimi, potężnymi ceglanymi murami na planie trójkąta z 18 basztami. W XVII wieku budowla wzbogaciła się jeszcze o 2 baszty. Wśród zabytków kremla należy wymienić m.in. Sobór Zwiastowania, Arsenał, Zbrojownię. Można też podziwiać największy na świecie dzwon Car Kołokoł z XVIII wieku i jedną z największych na świecie pod względem kalibru armat Car Puszka z XVI wieku. Warto wiedzieć, że słowo kreml oznacza twierdzę. Tego typu budowla charakterystyczna była dla miast ruskich. Usytuowana była na wzniesieniach i obejmowała siedzibę władcy, cerkiew, budynki o funkcjach urzędowych lub państwowych.

Strój z romantyzmuJaka była moda romantyczna?
Kobieta w tamtej epoce musiała wyglądać jak rusałka. Nosiła obcisłe gorsety, które nadawały jej bardzo wąską talię. Nosiła dekolty w kształcie serca, zwiewne wstążki i szale, a w upięte włosy wkładała kwiaty. Panowie zakładali kamizelki kolorowe lub w kwiaty, jaskrawe fraki, żółte spodnie i wysokie, kremowe cylindry. Do tego obowiązkowe były wąsy, broda i lekko rozwichrzone włosy. Ludzie w tamtej epoce, na wzór bohaterów literackich, marzyli o złożeniu swego życia w darze ojczyźnie i pośmiertnej sławie bohatera. Chciano przeżywać dalekie, niebezpieczne podróże i przeżywać wielką, nieszczęśliwą miłość. Popularne stało się pisanie pamiętników i listów. Modne też były pojedynki zazwyczaj w imię honoru swojego lub wybranki serca.

GwiazdyDlaczego gwiazdy migoczą?
Kiedy nocą spogląda się na niebo, widać tysiące gwiazd, które nie świecą jednak równomiernie. Wydaje się, że migoczą. W rzeczywistości świecą one równomiernie, ale prądy powietrza w atmosferze Ziemi sprawiają, że światło gwiazd „ugina się”. Część światła trafia do oka obserwatora, część zaś zostaje „ugięta” i ucieka na zewnątrz, przez co powstaje wrażenie migotania.

Co oznacza powiedzenie „ręce precz od obrazu”?
To powiedzenie sięga czasów starożytnych i odnosi się do postaci Apellesa z Kolofonu, żyjącego w II połowie IV w. p. n. e. Apelles był najsławniejszym malarzem starożytności, ale z jego dzieł nic nie pozostało. Powyższe słowa Apelles skierował do swojego kolegi-malarza, który w swoich działaniach był bardzo pedantyczny, aby ten powstrzymał się już od dalszych poprawek i ulepszeń.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.