Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

listopad 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Lubisz spędzać czas ze swoim chłopakiem. Macie też wiele wspólnych zainteresowań. Kiedy jednak dochodzi między wami do różnicy zdań, twój chłopak używa wszelkich metod, żeby tylko postawić na swoim. Jak poradzić sobie z emocjonalnym szantażem?
• Kiedy podczas towarzyskiego spotkania, twój chłopak ciągle ci powtarza, że się nudzi, jest zmęczony i najlepiej byłoby gdybyście już opuścili towarzystwo, spokojnie powiedz mu, że zależy ci na waszych relacjach, ale też potrzebujesz od czasu do czasu porozmawiać z innymi osobami.
• Twój chłopak bez porozumienia z tobą zorganizował całodniową pieszą wycieczkę. Na twoją uwagę, że jesteś zmęczona, naburmuszył się i zaczął wypominać, że nie potrafisz docenić jego starań. Powiedz mu, żeby na drugi raz ustał z tobą wspólne wyjścia, a nie stawiał cię pod ścianą.
• Nie bądź na każde jego zawołanie. Jeśli podjął się zadania ponad swoje siły, nie musisz rzucać swoich zajęć, aby ratować go z opresji. Może na drugi raz dobrze się zastanowi, zanim w coś się zaangażuje.
• Nigdy nie daj się wpędzić w poczucie winy.
• Wieczne ustępowanie utrwalać będzie w nim złe zachowania. To z kolei może doprowadzić do tego, że zacznie cię lekceważyć i nie liczyć się z twoimi uczuciami.

Kim będęCzym zajmuje się stewardesa?
Stewardesa wita pasażerów wchodzących na pokład samolotu. Udziela informacji dotyczących procedur lotu i lądowania. Przypomina o zapięciu pasów i wyłączeniu telefonów komórkowych. Podaje napoje i jedzenie. Udziela pierwszej pomocy w razie nagłej choroby pasażera. Czasami rozwiązuje konflikty między pasażerami, czy też musi uspokoić kogoś, kto się boi latać.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób, które mają dobre zdrowie, nie mają lęku wysokości, lubią podróżować, są opanowane, cierpliwe, potrafią łagodzić konflikty, umieją szybko myśleć i reagować w różnych sytuacjach. W tym zawodzie wymagana jest także nienaganna prezencja: szczupła figura, zdrowe zęby, zawsze czyste włosy, odpowiedni makijaż, wzorowy manicure, zazwyczaj delikatna biżuteria.
Jak zdobyć zawód?
Trzeba ukończyć szkołę średnią i znać minimum dwa języki obce (koniecznie angielski). Zazwyczaj linie lotnicze ogłaszają nabór pracowników, a wtedy chętni muszą przejść rekrutację, podczas której sprawdza się m.in. znajomość języków obcych, zachowanie w trudnych sytuacjach, sposób wyrażania się, prezencję, znajomość kultury różnych krajów.

Kartki z pamiętnika Danki1 października, środa
Chłopcy z mojej klasy to straszne dzieciuchy. Przed pierwszą lekcją, czyli matematyką, zamknęli się w szatni, aby nie pisać klasówki. Los zemścił się na nich okrutnie, bo pani rozchorowała się i w ogóle nie było lekcji.
13 października, poniedziałek
Lekcje skrócone z powodu Dnia Edukacji Narodowej. Nauczyciele w tym dniu też byli dla nas mili.
14 października, wtorek
W ramach dnia wolnego od szkoły w kilka osób z klasy wybraliśmy się do kina na film „Bogowie”. Chcemy zostać lekarzami.
23 października, czwartek
Rozchorowałam się.
31 października, piątek
Zezłościłam się na ludzi z mojej klasy. Przez tydzień byłam chora i nikt nie chciał mi powiedzieć, jaki materiał muszę nadrobić z poszczególnych przedmiotów. Ale z nich koledzy!

I. Koleżanka po raz kolejny chce odpisać od ciebie zadanie domowe:
A. Bez słowa sprzeciwu zgadzasz się, bo nie chcesz, aby się na ciebie obraziła.
B. Zdecydowanie odmawiasz, chociaż wiesz, że nie będzie się odzywała do ciebie przez parę dni.
C. Na początku odmawiasz, ale kiedy koleżanka robi krzywą minę, dajesz jej odpisać zadanie domowe.
II. Koleżanka ostentacyjnie okazuje ci niezadowolenie:
A. Za wszelką cenę starasz się poprawić jej samopoczucie.
B. Kiedyś jej to minie, a póki co masz swoje sprawy do załatwienia.
C. Chcesz wyjaśnić przyczynę tej sytuacji, ale po kilku próbach rezygnujesz z tej misji.
III. Dowiedziałaś się, że koleżanka nie zaprosi cię na swoje urodziny:
A. Obiecujesz, że jeśli koleżanka zaprosi cię, to kupisz jej kosztowny prezent.
B. Nie martwisz się tym. Jej urodziny to jej goście.
C. Jest ci trochę przykro z tego powodu, ale już zaplanowałaś sobie, że spędzisz to popołudnie w kinie.
IV. Brat zgubił klucze do mieszkania:
A. Bierzesz winę na siebie, żeby brat nie miał problemów z tego powodu.
B. Mówisz bratu, że to on jest odpowiedzialny za tę sytuację i powinien o wszystkim powiedzieć rodzicom.
C. Wspólnie z bratem chcesz wziąć odpowiedzialność.
Rozwiązanie
Najwięcej odpowiedzi A
Jesteś osobą bardzo wrażliwą i tym samym podatną na emocjonalne wpływy wywierane na ciebie przez inne osoby. Nie traktuj się gorzej niż innych ludzi. Bądź dobra dla siebie.
Najwięcej odpowiedzi B
Przedkładasz własne emocje nad odczucia innych ludzi. Nie ulegasz szantażom emocjonalnym.
Najwięcej odpowiedzi A
Próbujesz bronić się przed emocjonalnym wpływem na ciebie ze strony innych ludzi.

Oskar i pani RóżaGłównym bohaterem jest dziesięcioletni Oskar, u którego zdiagnozowano białaczkę. Chłopiec ma przed sobą jedynie dwanaście dni życia… Gdy lekarze bezradnie rozkładają ręce, a rodzice nie potrafią nawiązać z chłopcem kontaktu ani oswoić się z myślą o jego nieuniknionym odejściu, zjawia się tajemnicza ciocia Róża. Jej niezwykły pomysł umożliwi Oskarowi i jego rodzicom pogodzenie się z odejściem dziecka. Jest to opowieść o śmierci. Tej najtrudniejszej, niewytłumaczalnej i najbardziej smutnej, bo dotyczącej małego dziecka. Pomimo tej smutnej tematyki, można też odnaleźć przesłanie, że każde życie, niezależnie od tego, ile trwa lat, to dar od Boga. Jest to piękna i ciepła opowieść niosąca nadzieję i wiarę (Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”, Znak).

John NapierKim był John Napier?
John Napier żył w latach 1550-1617. Był szkockim matematykiem, który opracował tablice logarytmiczne. Zasada ich działania polegała na tym, że każdej liczbie przyporządkowana była specjalna liczba, zwana logarytmem. Dzięki temu uproszczono i przyspieszono wykonywanie skomplikowanych obliczeń.

Rzymski akweduktJakie były rzymskie akwedukty?
Akwedukty były to kanały i łukowe mosty. Znajdowały się one na pewnej wysokości. To nimi woda z górskich potoków spływała do miast. Dzięki temu miasta miały dostęp do świeżej wody. Jednym z najsłynniejszych rzymskich akweduktów jest Pont du Gard, który składa się z trzech kondygnacji, z których po najwyższej płynęła woda. Znajduje się w południowej Francji.

Puchar nautilusCo to były figuralne puchary?
Były to naczynia, z których spożywano napoje, takie jak wino, piwo, miód. Te naczynia miały kształt zwierząt, np. sowy, orła, pawia, łabędzia. Dużą osobliwością był puchar nautilus. Jego czaszę stanowiła wypolerowana muszla, oprawiona w srebro lub złoto. Figuralne puchary były bardzo popularne w XVII i XVIII wieku.

JęzykCo to są kubki smakowe?
Na języku znajduje się około 10000 kubków smakowych. Nie są one rozmieszczone na języku równomiernie. Kubki smakowe na czubku są wrażliwe na smak słodki. Po bokach znajdują się komórki wykrywające smak słony. Brzegi trzonu języka są wrażliwe na smak kwaśny, a tylna część, podniebienie i boki gardła – na gorzki.

rys-03(1)Wzruszyło mnie spotkanie Odysa z jego wiernym psem Argosem, który na woń swego pana zaraz zdechł.

Symetria stołu przechodzi między nogami.

Choroby przenoszą się z rośliny na roślinę, a niektóre nawet z roku na rok.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.