Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

lipiec 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Rok szkolny dobiegł końca. Przed tobą dwa miesiące wspaniałych wakacji. Taką przynajmniej masz nadzieję. Chciałabyś samodzielnie pojechać na nie ze swoimi znajomymi, ale obawiasz się reakcji rodziców. Jak ich przekonać do tego pomysłu?
• Nie zaskakuj rodziców w ostatniej chwili podjętą przez siebie decyzją. Oni muszą mieć czas, aby się oswoić z tą sytuacją, zwłaszcza że do tej pory wakacje spędzaliście wspólnie.
• Poinformuj rodziców, z kim wybierasz się na wakacyjny wyjazd.
• Nie złość się, jeżeli rodzice będą udzielać ci rad. Jest to przejaw trosko o ciebie.
• Jako osoba nieletnia musisz zgodzić się na warunki zaproponowane przez rodziców, przykładowo rodzice mogą chcieć, abyś codziennie do nich dzwoniła, aby zameldować, czy wszystko w porządku.
• Ty również możesz poprosić rodziców, aby nie wydzwaniali do ciebie co chwilę.
• Warto też sprawdzić, przynajmniej teoretycznie, jak poradziłabyś sobie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach.

Kim będęCzym zajmuje się konserwator zabytków?
Konserwator zabytków zajmuje się naprawianiem, zabezpieczaniem, stworzeniem odpowiednich warunków przechowywania oraz transportu dzieł sztuki. Często występuje również w roli eksperta oceniającego wartość eksponatów i ich autentyczność.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób uzdolnionych plastycznie, sprawnych manualnie, cierpliwych, dokładnych, nie uczulonych na farby i inne specyfiki używane w malarstwie oraz interesujących się sztuką.
Jak zdobyć zawód?
Warto wybrać liceum plastyczne, ewentualnie dodatkowe, pozaszkolne zajęcia z rysunku czy sztuki, a następnie studia na Akademii Sztuk Pięknych. Podczas studiów trzeba odbyć praktyki np. w galeriach sztuki, muzeach. Po ukończeniu studiów nieustannie trzeba pogłębiać swoją wiedzę na temat historii sztuki. Najczęściej konserwatorzy specjalizują się w jakimś rodzaju dzieł sztuki, np. malarstwo, rzeźba a także w pewnym okresie historycznym czy też w nurcie historii sztuki.

Kartki z pamiętnika Danki1 czerwca, poniedziałek
Dzień Dziecka. Zamiast lekcji poszliśmy całą klasą do kina. W domu czekała na mnie miła niespodzianka – Borys, czyli moja wymarzona świnka morska.
6 czerwca, sobota
Razem z Maćkiem, tym od zgubionej przeze mnie a znalezionej przez niego książki poszliśmy do ZOO. Okazało się, że Maciek jest prawdziwym miłośnikiem i znawcą zwierząt, zwłaszcza drapieżników. Ponadto potrafi bardzo zajmująco opowiadać. Mam nadzieję, że nie trzyma w swoim pokoju jakiegoś tygrysa.
12 czerwca, piątek
Oceny wystawione. Z matematyki mam trójkę. Czuję się mocno pokrzywdzona, bo sprawdzian z półrocza napisałam na czwórkę z plusem. Matematyczka powiedziała, że nie pracowałam systematycznie przez cały rok. Trudno.
26 czerwca, piątek
Nareszcie koniec roku szkolnego. Po rozdaniu świadectw nadeszła wolność. Wieczorem pojechałam z rodzicami nad morze, a konkretnie do Sopotu.

Kopidoł i KwiaciareczkaKoniec roku szkolnego, wakacje. Nie dla każdego. Małgosię czeka pracowity sezon na straganie rodziców. Wiktor dorabia w zakładzie pogrzebowym ojca. Ich drogi krzyżują się podczas ostatniego apelu szkolnego i już się nie rozchodzą. Razem wpadają w tarapaty i razem, trochę w ramach pokuty, a trochę z potrzeby serca, zostają wolontariuszami w ośrodku Caritasu (Kazimierz Szymeczko „Kopidoł i Kwiaciareczka”, Wydawnictwo Literatura 2013).

Jurassic WorldReżyser: Colin Trevorrow
Gatunek: akcja, przygodowy, sci-fi
Obsada: Judy Greer, Chris Pratt, Lauren Lapkus
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Każdego roku do Parku Jurajskiego na Isla Nublar przybywają miliony turystów, by z bliska podziwiać odtworzone genetycznie dinozaury. Tymczasem w laboratoriach trwają prace nad kolejnymi mutacjami genetycznymi, w wyniku których naukowcy powołują do życia dinozaura o cechach tyranozaura, karnotaura i welociraptora. Monstrum jest większe, groźniejsze, inteligentniejsze i… wymyka się spod kontroli.

George William ManbyKim był George William Manby?
George William Manby żył w latach 1765-1854. Był to angielski wynalazca. W 1816 roku stworzył gaśnicę przeciwpożarową. Składała się ona z metalowego walca zawierającego wodę, którą wyrzucało sprężone powietrze.
   
   
   

Festiwal w SopocieJaki był festiwal w Sopocie?
Był to Międzynarodowy Festiwal Piosenki, który po raz pierwszy odbył się w 1961 roku. Początkowo miał miejsce w Hali Widowiskowej Stoczni Gdańskiej. W 1964 roku imprezę przeniesiono do amfiteatru Opery Leśnej w Sopocie. W ramach festiwalu odbywały się trzy konkursy międzynarodowe, w tym Konkurs Piosenki Polskiej, podczas którego zagraniczni wykonawcy śpiewali polskie piosenki. Nagrodą w tym konkursie był Bursztynowy Słowik. Atrakcją sopockich festiwali były występy sławnych w tamtych czasach wykonawców, jak na przykład zespołu Boney M.

Maiden CastleCzym był gród Maiden Castle?
Była to położona na wzgórzu osada obronna, zbudowana przez Celtów w Brytanii. Ponad 2000 lat temu Celtowie żyli w plemionach i żeby chronić zarówno siebie jak i zwierzęta hodowlane, wznosili oni osady ochronne na szczytach wzgórz. Niektóre z wałów obronnych wznosiły się na wysokość 6 metrów.

Efekt cieplarnianyCo to jest „efekt cieplarniany”?
Część ciepła słonecznego uchodzi z Ziemi do atmosfery. Gazy znajdujące się w atmosferze ziemskiej, takie jak para wodna, dwutlenek węgla, tlenki azotu i freony wyłapują część tej energii i wypromieniowują ją z powrotem w kierunku Ziemi – ten proces to właśnie efekt cieplarniany. Gdyby nie on na Ziemi byłoby zimno. Jednak nadmiar uwalnianych podczas produkcji przemysłowej freonów w atmosferze powoduje gromadzenie zbyt dużej ilości ciepła. Wywołuje to szkodliwe globalne ocieplenie, które w dużym stopniu wpływa na zmiany klimatyczne na Ziemi.

rys-03(1)Prometeusz często przylatywał i wydziobywał wątrobę sępa.

W starożytności niebo było podparte Atlasem.

Bakterie są to organizmy jednokomórkowe, bardzo dobrze widoczne gołym okiem pod mikroskopem.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.