Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

lipiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02W tym roku oprócz wyjazdu na obóz harcerki, wspólne wakacje z rodzicami nad morzem, planujesz, że będziesz pracować. To bardzo dobry pomysł. Jednak dla własnego dobra trzeba sobie uświadomić, że praca to nie tylko korzyści materialne, ale także obowiązki. Jak można przygotować się do podjęcia pracy?
• Praca to doskonała okazja do ćwiczenia umiejętności interpersonalnych, wyrobienia dyscypliny i dobrej organizacji, samodzielności.
• Dorywcze zajęcia mogą pomóc odkryć twoje zawodowe predyspozycje, np. cierpliwość, odpowiedzialność, kreatywność.
• Musisz mieć świadomość, że w pracy nie możesz liczyć na taryfę ulgową, np. nie możesz spóźniać się, powierzone ci zadania musisz wykonać do końca.
• Jako osoba nieletnia nie możesz pracować więcej niż sześć godzin dziennie.
• Warto sprawdzić wiarygodność tych, którzy oferują pracę dla nastolatka, aby uchronić się przed oszustami i wszelkiej maści naciągaczami.
• Jakie zajęcia możesz wykonywać? Mogą to być np. roznoszenie ulotek, klejenie plakatów, zbieranie owoców, praca w ogrodzie, opieka nad zwierzętami.

Jeśli zastanawiasz się, czy w każdej sytuacji jesteś sobie w stanie poradzić, odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.
I. Podczas wycieczki w góry zaskoczyła cię burza:
A. Robisz zdjęcia telefonem komórkowym, aby móc uwiecznić to niesamowite zjawisko atmosferyczne.
B. Wyłączasz wszystkie urządzenia elektroniczne, siadasz po turecku, np. na plecaku, jeśli nie ma w nim elementów metalowych.
C. Wyłączasz wszystkie urządzenia elektroniczne i chowasz się za najbliższą skałę.
II. Podczas wycieczki do lasu zabłądziłeś:
A. Biegasz po lesie, krzycząc ratunku!
B. Telefonujesz na policję lub straż pożarną i starasz się określić, w jakim miejscu się znajdujesz.
C. Telefonujesz na policję lub straż pożarną i prosisz o wskazówki, jak wydostać sie z lasu.
III. Twoja skóra doznała poparzenia promieniami słonecznymi:
A. Nie zwracasz na to uwagi, w końcu zaczerwienienie skóry minie.
B. Bierzesz chłodny prysznic, a następnie smarujesz skórę kremem łagodzącym oparzenia i dopóki skóra będzie zaczerwieniona nie wystawiasz jej na działanie promieni słonecznych.
C. Smarujesz skórę kremem łagodzącym oparzenia i opalasz się.
IV. Zniszczeniu uległa twoja legitymacja szkolna:
A. Pożyczasz legitymację szkolną od brata, bo przecież jesteście na zdjęciach tacy podobni.
B. Udajesz się do sekretariatu szkoły i prosisz o wydanie duplikatu legitymacji szkolnej.
C. Liczysz, że nikt nie będzie żądał od ciebie okazania legitymacji.
Rozwiązanie
Najwięcej odpowiedzi A
Niestety, w niecodziennych a czasem zagrażających twojemu zdrowiu sytuacjach nie potrafisz zachować się odpowiedzialnie.
Najwięcej odpowiedzi B
Brawo! Jesteś osobą potrafiącą znaleźć wyjście z zaskakujących sytuacji.
Najwięcej odpowiedzi C
Zdajesz sobie sprawę z niebezpiecznych zdarzeń, ale jeszcze nie do końca potrafisz znaleźć właściwe ich rozwiązanie.

Buba i sezon ogórkowy„Mijał tydzień, odkąd drogi Buby i Miłosza całkiem się rozeszły. Wprawdzie kilka razy próbowała jakoś się zbliżyć do Miłoszowej ścieżki. Ale od dnia, gdy zobaczyła go z tą nową, z architektury, taką szczupłą i w fikuśnym berecie, od tego momentu martensy Buby przestały biegać ich dawną wspólną ścieżką”. Drugi tom opowieści o sympatycznej nastolatce, Bubie, mistrzyni brydżowej, której życie nie skąpi trudnych rozdań. Barbara Kosmowska po mistrzowsku wnika w świat nastolatków, opisuje go bez fałszywych barw, jest tam więc miejsce na spleen i zniechęcenie rzeczywistością, humorystyczne zdarzenia w szkole i chwiejną równowagę domowego ogniska. Buba, dzięki wrodzonemu optymizmowi i przyjaciołom (starym – znanym z „Buby”, pierwszego tomu powieściowego, i nowo poznanym) daje sobie doskonale radę z całym tym bałaganem i jeszcze ma energię do pomagania innym! (Barbara Kosmowska „Buba i sezon ogórkowy”, Literatura).

Galapagos 3DReżyser: Martin Williams
Gatunek: dokument
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Wybierz się w podróż do samego serca Oceanu Spokojnego, gdzie wulkaniczny krajobraz wypełnia ponadczasowe piękno. Wyspy Galapagos to miejsce pełne niezwykłych stworzeń, które w unikalny sposób dostosowały się do niesprzyjającego i wciąż ewoluującego środowiska naturalnego. Legwany morskie dzielą tu wody z pingwinami żyjącymi tysiące kilometrów z dala od ich naturalnego środowiska, a gigantyczne półtonowe żółwie spacerują w towarzystwie błękitnonogich głuptaków i kormoranów. Zachwyć się tym wyjątkowym miejscem, które zmieniło nasze postrzeganie życia na Ziemi.

Johann BurckhardtKim był Johann Burckhardt?
Johann Burckhardt (1784-1817) był szwajcarskim uczonym, który należał do Stowarzyszenia na rzecz Promocji Odkryć Wnętrza Afryki. W 1809 roku wyruszył przez Syrię do Afryki. W Aleppo uczył się języka arabskiego i studiował prawo islamu. Zwiedził pozostałości po starożytnym mieście Petra. Dotarł do Kairu i stamtąd udał się w głąb doliny Nilu. Następnie popłynął przez Morze Czerwone do Dżiddy i odwiedził Mekkę. Swoją podróż zakończył w Kairze.

Zoo Safari w BorysewieJakie jest Zoo Safari w Borysewie?
Zoo Safari w Borysewie (miejscowość położona w województwie łódzkim) to ogromny ogród zoologiczny, który zajmuje powierzchnię 22 hektarów. Zamieszkuje w nim ponad 300 przedstawicieli ok. 70 gatunków zwierząt z pięciu kontynentów. Atutem zoo jest biały tygrys. To piękne zwierzę można oglądać z dziesięciu centymetrów, ale zza grubej szyby. Są też białe lwy, które do niedawna uważano za zwierzęta mityczne. Atrakcją jest karmienie zwierząt na oczach widzów. Jest też mini zoo, w którym znajdują się kózki i koniki.

Krynica ZdrójCo to były „bady”?
W XIX wieku bardzo popularny był pogląd, że czysta woda używana w każdej postaci ma moc zdrowotną. Wtedy też upowszechniła się moda na wyjazdy do „badów”. Były to miejscowości zdrojowe, czyli takie, gdzie był dostęp do krystalicznej wody, gdzie przede wszystkim znajdowały się pijalnie wód. „Bady” dbały o zapewnienie gościom rozrywek toteż budowano luksusowe hotele, sale koncertowe, deptaki spacerowe, parki. Wśród znanych tego typu miejscowości można wymienić Krynicę-Zdrój.

Dolina PomnikówCo to jest Dolina Pomników?
Dolina Pomników znajduje się w stanie Utah, w Stanach Zjednoczonych. Tworzą ją czerwone skały piaskowca, które wznoszą się ponad pustynią, przypominając wieże i zamki. Skały te liczą sobie setki milionów lat i zostały ukształtowane w wyniku działania wiatru, deszczu, niskich temperatur i słońca.

rys-03(1)Achilles miał najbardziej słabą w świecie piętę.

Jeśli podzielimy graniastosłup wzdłuż przekątnej, to otrzymamy trumny.

Gdyby nie było mięśni, to kości by skrzypiały i piszczały.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.