Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

kwiecień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Zdarza się, że od czasu do czasu mijamy się z prawdą. Powodów tego może być wiele. Mogą to być małe kłamstwa, bo na przykład chcemy komuś zrobić przyjemność i nie powiemy, że prezent, jaki otrzymaliśmy od tej osoby nie wzbudza naszego zachwytu. Trzeba jednak uważać, żeby kłamstewka nie przerodziły się w kłamstwa.
• Kłamstwo ma krótkie nogi i wcześniej czy później ujrzy światło dzienne, a my będziemy mieli się z pyszna.
• Jeśli ktoś kilka razy przyłapie nas na kłamstwie, to stracimy opinię osoby wiarygodnej i trudno będzie nam odbudować zaufanie.
• Zdarza się, że kłamiemy z powodu strachu, w obawie reakcji rodziców, nauczycieli. Mamy bowiem nadzieję, że dzięki zatajeniu prawdy, unikniemy kary. Jest to jednak tylko pobożne życzenie.
• Kłamstwo może okazać się szkodliwe nie tylko dla nas, ale też dla innej osoby, bo na przykład nie mówiąc koleżance, że źle postępuje w jakiejś sprawie, utwierdzamy ją w przekonaniu, że jej działania są poprawne.
• Musimy mieć świadomość, że jedno kłamstwo pociąga za sobą kolejne. I bardzo szybko można uwikłać się w spiralę nieprawdy.

Kim będęCzym zajmuje się weterynarz?
Weterynarz zajmuje się przede wszystkim niesieniem pomocy chorym i cierpiącym zwierzętom. Pracuje w lecznicach dla małych zwierząt, gdzie leczy m.in. koty, psy, chomiki. Może zajmować się zwierzętami gospodarskimi, jak np. końmi, krowami, owcami. Może też pracować w ogrodzie zoologicznym. Spotkać go też można w stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie bada żywność pochodzenia zwierzęcego i decyduje, czy może ona trafić do sklepów.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób, które lubią zwierzęta, są cierpliwe, łatwo podejmują decyzje, są odporne na stres, lubią się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę, są wysportowane i silne.
Jak zdobyć zawód?
Lekarzem weterynarii można zostać tylko po ukończeniu studiów wyższych, które trwają pięć i pół roku. Podczas studiów zgłębia się wiedzę z takich przedmiotów jak np. chemia, biologia, farmakologia (nauka o lekach), anatomii zwierząt. Studenci odbywają praktyki w klinikach i przychodniach dla zwierząt. Na studiach trzeba wybrać, jakimi zwierzętami chce się zajmować w przyszłości. Czy będą to zwierzęta małe, domowe, czy też duże.

Kartki z pamiętnika Danki4 marca, środa
Pani od matematyki jest niesprawiedliwa i pochopnie ocenia uczniów. A nawet ich oczernia. Zarzuciła mi, że na ostatniej klasówce ściągałam odpowiedzi od Kasi, bo przecież ktoś taki jak ja nie może napisać sprawdzianu na dobrą ocenę. W ogóle nie chciała słuchać, że z matematyki pomaga mi Kasia. Muszę o tym powiedzieć mamie.
10 marca, wtorek
Mama rozmawiała z panią od matematyki. Obydwie uradziły, że będę siedziała w pierwszej ławce, daleko od Kasi. To ma oczyścić mnie z wszelkich podejrzeń. Czy dorośli nie mogą ufać młodym ludziom? Czy zawsze muszą podejrzewać ich o kłamstwa?
21 marca, sobota
Pierwszy dzień wiosny. Przyniosłam do domu bazie. Powinnam też wreszcie posprzątać w swoim pokoju.
26 marca, czwartek
Marzena zaprosiła całą klasę na imieniny. Nie było wystrzałowej zabawy, bo połowa zaproszonych gości olała imprezę i nawet nie poinformowała o tym solenizantki. Niektórym przydałoby się chociaż trochę towarzyskiej ogłady.

Pomyśl tylko życzenieCo łączy Ankę Rawicką – przeciętną nastolatkę z Warszawy – z ubogą Patrycją mieszkającą w kamienicy do rozbiórki, bogatą Nikolą z rezydencji położonej nad prywatnym jeziorem z Marysią z górskiej osady? Nim dziewczyna pozna prawdę, będzie musiała uratować pewnego Francuza, wyrwać się z rąk oszustów i pogodzić z przeprowadzką do Paryża. I gdy tylko uda się jej wybrnąć z jednych kłopotów, wpadnie niestety w kolejne… (Ewa Zienkiewicz „Pomyśl tylko życzenie”, Literatura 2012).

Tajemnice lasuReżyser: Rob Marshall
Gatunek: fantasy, komedia, musical
Obsada: Anna Kendrick, Meryl Streep, Chris Pine
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Dawno, dawno temu, w dalekim królestwie, kiedy Piekarz był jeszcze dzieckiem, jego Ojciec został przyłapany na kradzieży magicznych ziaren fasoli z warzywnika swojej sąsiadki Czarownicy. Za utratę drogocennych ziaren Czarownicę ukarano klątwą, która zmieniła ją w szpetną maszkarę. Ona z kolei okrutnie zemściła się na Piekarzu i jego Żonie, zaklęciem pozbawiając ich na zawsze potomstwa. Wiele lat później Piekarz z Żoną, dowiedziawszy się o karze, wyruszają do Lasu w poszukiwaniu rzeczy, przy pomocy których za jednym zamachem zdejmą klątwę z siebie i z Czarownicy. Mają tylko trzy dni zanim księżyc wzejdzie w niebieskiej pełni, co zdarza się raz na 100 lat. Do tego czasu muszą powrócić z krową białą jak mleko, włosem żółtym jak zboże, peleryną czerwoną jak krew i pantofelkiem czystym jak złoto.

Bracia LumiereKim byli bracia Lumiere?
August (1862-1954) i Louis (1864-1948) Lumiere to francuscy bracia. Dowiedzieli się o istnieniu kinetoskopu, maszyny wymyślonej przez Thomasa Edisona. Była to skrzynka zawierająca przesuwaną taśmę z fotografiami. Kiedy oglądający patrzył w skrzynkę wydawało się, że oglądane obiekty są w ruchu. Bracia zbudowali podobną maszynę zwaną kinematografem, która rzucała obrazy na ekran. W 1895 roku zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu, który nosił tytuł „Wyjście robotników z fabryki”.

Widowisko pasyjneCo to są widowiska pasyjne?
W Wielki Piątek w sanktuariach zwanych kalwariami odbywają się widowiska pasyjne.
Są to piękne, plenerowe przedstawienia, treścią których są opisane w Biblii dzieje Męki Pańskiej, m.in. dźwiganie krzyża przez Jezusa, spotkanie z miłosierną Weroniką, z Szymonem Cyrenejczykiem.
Znane w całej Polsce widowisko pasyjne ma miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Sala PoselskaJaka jest Sala Poselska?
Sala Poselska znajduje się na drugim piętrze zamku na Wawelu.
W tej sali król przyjmował poselstwa zagraniczne, a w XVI wieku odbywały się tu uroczyste posiedzenia Sejmu.
W tej komnacie uwagę przykuwa kasetonowy strop wypełniony trzydziestoma rzeźbionymi głowami wyobrażającymi władców, żołnierzy, dworzan.
Wyposażeniem sali są m.in. arrasy, krzesło tronowe.

ŻonkilJaki jest żonkil?
Żonkil inaczej zwany narcyzem jest kwiatem wiosennym. Była to roślina znana już w starożytnej Grecji i Rzymie. Na łodydze są piękne, pachnące kwiaty koloru żółtego, czasami białego. Od wielu lat popularna jest Akcja Żonkil czyli „Pola Nadziei”. Jest to przedsięwzięcie mające na celu pomaganie ludziom cierpiącym w hospicjach.

rys-03(1)Tryb przypuszczający mówi o czynności, którą bym wykonała, tylko nie wiem kiedy.

Kochanowski siadywał pod lipą i upijał się kwiatem lipowym.

Bieszczady to masywne masywy zalesione lasami.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.