Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

kwiecień 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

02Twoi rodzice jakiś czas temu rozstali się. Były to chwile bardzo trudne zarówno dla nich a zwłaszcza dla ciebie. Od tamtej pory mieszkasz z mamą, chociaż z tatą widujesz się tak często jak tylko chcesz. Kiedy wydawało ci się, że pogodziłeś się z tą sytuacją, twoja mama postanowiła wyjść za mąż, a ty zyskałeś ojczyma, czyli męża mamy. Jak się zachować w takiej sytuacji?
• Nie przyjmuj wrogiej postawy.
• Nie oskarżaj, że gdyby on nie pojawił się w życiu twojej mamy, to rodzice mogliby znów być razem.
• Nie musisz spędzać każdej wolnej chwili z ojczymem.
• Mama wciąż będzie twoją mamą. W dalszym ciągu możecie celebrować wasze rytuały lub jeśli takich nie macie, to możecie je zapoczątkować, np. wspólne spacery, wyjścia do kina.
• Razem z ojczymem możesz podjąć działania, które sprawią mamie przyjemność, czy ułatwią jej życie, np. możecie posprzątać mieszkanie, ustalić harmonogram wyprowadzania psa na spacer, czy podzielić się obowiązkami związanymi z robieniem zakupów.
• Nie powinieneś jednak tworzyć wspólnego frontu działania z ojczymem przeciwko mamie lub tacie, np. rodzice nie chcą ci kupić kosztownej gry komputerowej, ale ty poza ich plecami porozumiałeś się z ojczymem, który obdarował cię takim prezentem. Taka sytuacja nikomu nie wyjdzie na dobre.
• Bądź lojalny nie tylko w stosunku do rodziców, ale też i wobec ojczyma.

rys-04Profil: technik mechatronik
Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji: najczęściej są to takie przedmioty jak: język polski, język obcy, matematyka, przedmioty techniczne
Nauczane przedmioty
rozszerzone: matematyka i fizyka lub matematyka i geografia
uzupełniające: historia i społeczeństwo
Kwalifikacje:
część ogólno zawodowa: podstawy elektroniki i elektrotechniki, podstawy mechaniki
kwalifikacja I: montaż urządzeń i systemów mechatronicznych
kwalifikacja II: eksploatacja urządzeń i systemów mechatronicznych
kwalifikacja III: projektowanie i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych
Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe?
Po zdaniu wszystkich kwalifikacji wymaganych w zawodzie technik mechatronik, uczeń otrzymuje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Jakie studia?
Po zdanym egzaminie maturalnym można podjąć studia w uczelniach technicznych

BransoletkaWeronika jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum. Jej rodzice to wykształceni ludzie na poziomie, tacy, którym uniżenie kłaniają się sąsiedzi. Za piękną fasadą kryje się jednak prawdziwy dramat. Weronika i jej brat doświadczają ze strony ojca-tyrana przemocy psychicznej i fizycznej, a ich matka woli zdystansować się od rodzinnych kłopotów, nie zauważając ich. Zakochana w koledze Weronika, liczy, że na warsztatach teatralnych spędzi z nim dużo czasu. Okazuje się jednak, że Łukasz zaoferował jej swoje miejsce na warsztatach. Pomimo początkowego rozczarowania, zajęcia teatralne pomagają Weronice poradzić sobie z sytuacją w domu i doświadczyć pierwszej prawdziwej miłości (Ewa Nowak „Bransoletka”, Wydawnictwo Literackie).

Muppety. Poza prawemReżyser: James Bobin
Gatunek: przygodowy, komedia, familijny
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Kermit, Panna Piggy, Gonzo, Zwierzak, Miś Foozie wyruszają na wyprzedane do ostatniego miejsca europejskie turnee. Przedstawienia odbywają się w wielkich salach Berlina, Madrytu, Dublina, Londynu. Jednak zagraniczny wyjazd zamienia się w wielką awanturę, kiedy Muppety zostają wplątane w aferę kryminalną o międzynarodowym zasięgu. Kermit zostaje wzięty za Przestępcę Numer Jeden i wtrącony do więzienia, a jego miejsce podczas występów zajmuje najzieleńszy z czarnych charakterów, przebiegły Constantine, którego wspiera jego pomocnik Dominic, zwany Numerem Drugim. Warto wiedzieć, że Muppety zaprosiły do swojego zwariowanego show takie gwiazdy kina, jak m.in. Salma Hayek, Christoph Waltz, Danny Trejo.

Wielkanocne palmyJakie są wielkanocne palmy?
W palmie bezwzględnie powinny znaleźć się gałązki wierzbowe. W polskiej tradycji wierzba jest rośliną bardzo żywotną, pomimo że rośnie w niekorzystnych warunkach. Symbolizuje zmartwychwstanie i życie. Do palmy wkłada się też rośliny tzw. wiecznie zielone, m.in. gałązki tui, świerku, bukszpanu. Ozdobą palmy są kolorowe wstążeczki, suszone lub sztuczne kwiaty, np. wykonane z bibuły, a także farbowane kłoski, czy suszone trawy. Palmy mają różną wysokość, od niewielkich do bardzo wysokich i okazałych, mających nawet 3 metry. W dawnych czasach smagano się lub tylko dotykano poświęconymi i przyniesionymi z kościoła palmami dla zdrowia, urody i żeby przekazać sobie tkwiącą w nich ożywczą moc. W wielu domach, zwłaszcza na wsi, przyniesioną z kościoła, poświęconą palmę wkłada się za święty obraz. Niektórzy z cząstki palmy wykonują krzyżyk i umieszczają nad drzwiami wejściowymi, aby strzegł domu i chronił od wszelkiego zła.

Ottmar MergenthalerKim był Ottmar Mergenthaler?
Ottmar Mergenthaler (1854-1899) był niemieckim zegarmistrzem. W 1886 roku wynalazł sposób składania i odlewania czcionek w wiersze. Urządzenie to nazwano linotypem. Tekst pisano na klawiaturze, jak na maszynie do pisania. Maszyna składała tekst każdego wiersza szybciej niż było to możliwe poprzednio, zachowując między literami i słowami prawidłowe odstępy.

Parlament w BudapeszcieJaki jest budynek Parlamentu w Budapeszcie?
Budynek Parlamentu w Budapeszcie został wzniesiony w stylu neogotyckim na przełomie XIX i XX wieku. Jego budowa trwała siedemnaście lat. Budynek jest monumentalny. Uwagę przykuwa potężna kopuła. Wnętrza zdobione są freskami, malowidłami, witrażami.

Szczoteczka do zębówKiedy wynaleziono szczoteczki do zębów?
Zanim wynaleziono szczoteczki do zębów, ludzie posługiwali się różnymi metodami, aby utrzymać higienę jamy ustnej. Najbardziej znane były nici lniane, pióra ptasie, wykałaczki. Popularne było też pocieranie zębów kredą lub sodą oczyszczoną. Przypuszcza się, że pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w drugiej połowie XV wieku w Chinach. Na szeroką skalę szczoteczki zaczęto produkować w drugiej połowie XIX wieku. Takie szczoteczki zawierały włosie zwierzęce, które potem, ze względów higienicznych, zastąpiono materiałami syntetycznymi, zazwyczaj nylonem.

rys-03(1)Wszyscy uważali, że Odys nie żyje, tylko jego wierna żona Antylopa czekała na niego.

Ciepło otrzymamy ze wzoru.

Kochanowski pisał swoje wiersze pod dębem zwanym lipą.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.