Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

czerwiec 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

RYS-02W drodze do szkoły i ze szkoły, w domu, na spacerze jesteś zalogowany w sieci. Nawet przed snem musisz posurfować. Nie wyobrażasz sobie, że mogłoby zabraknąć laptopa czy smartfona w twoim życiu. Trzeba jednak uświadomić sobie, że oprócz świata wirtualnego, ważny dla ciebie powinien być też ten realny. Dlaczego?
• Kontakty towarzyskie w świecie wirtualnym są powierzchowne i nie zapewnią ci prawdziwej bliskości. Przykładowo, jeśli będziesz potrzebował konkretnej pomocy, to otrzymasz ją od ludzi ze świata realnego.
• Kiedy bez umiaru jesteś w sieci, to stajesz się rozdrażniony, rozkojarzony, zdekoncentrowany. A to z kolei może odbić się na twoich wynikach w szkole, relacjach w rodzinie czy kontaktach koleżeńskich.
• Warto ograniczyć czas spędzany w sieci. Przykładowo, wyjdź na spacer bez smartfona, postaraj się zawęzić liczbę osób, z którymi kontaktujesz się przez sieć, obserwuj tylko wybrane blogi, a elektroniczne gadżety nie muszą zajmować honorowego miejsca w twoim pokoju.
• Świat poza siecią też jest warty uwagi.

Kim będęCzym zajmuje się prawnik?
Praca w zawodzie prawnika zależeć będzie od tego, jaką aplikację wybierze się po studiach prawniczych. Można być adwokatem (obrona klienta), prokuratorem (oskarżanie prawdopodobnych przestępców), sędzią (orzekanie wyroków), radcą prawnym (porady prawne dla firm), notariuszem (poświadczanie ważnych umów).
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób potrafiących stawać w obronie innych, dociekliwych i spostrzegawczych, sprawiedliwych, mających dobrą pamięć, szybko zawierających kontakty z innymi ludźmi, zainteresowanych aktualnymi wydarzeniami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi.
Jak zdobyć zawód?
W liceum warto wybrać klasę humanistyczną z rozszerzonym programem historii i wiedzy o społeczeństwie. A potem trzeba skończyć pięcioletnie studia prawnicze i wybraną przez siebie aplikację. Nauka na aplikacjach trwa od dwóch do trzech lat w zależności od specjalizacji.

Kartki z pamiętnika Danki1 maja, piątek
Dzień wolny od szkoły ale też i od domowych obowiązków. Zrobiłam sobie dzień piżamowy. Czytałam, oglądałam filmy i grałam w planszówki z tatą.
13 maja, środa
I jak tu nie wierzyć w pechową trzynastkę. Rano zaspałam i spóźniłam się na pierwszą lekcję. Na szczęście nie była to matematyka, bo pech byłby podwójny. A po lekcjach zgubiłam gdzieś książkę i to wypożyczoną z biblioteki. A na dokładkę pokłóciłam się z Kasią.
18 maja, poniedziałek
Odzyskałam książkę, a przy okazji poznałam fajnego chłopaka. Ma na imię Maciek i chodzi do trzeciej gimnazjalnej.
26 maja, wtorek
Dzień Mamy. Rano wstałam wcześnie i zrobiłam dla mamy kanapki. Po południu poszłyśmy na pyszne lody. Tata nam trochę zazdrościł, a w kalendarzu zaznaczył 23 czerwca, czyli Dzień Ojca. I tak o tym pamiętam.

Książka Czworo i kościPo południami czwórka przyjaciół zanurza się w świat wiedźm, dzielnych wojowników i ogrów. Uwielbiają gry RPG, dzięki nim świat nie jest taki szary. Kiedy wychowawca każe im wciągnąć do paczki fana gier komputerowych, nie będą zachwyceni. Zadanie powiązane z realnym światem okazuje się trudniejsze niż „zabić smoka i uwolnić księżniczkę”. Świat gier wyobraźni, który miał być miejscem rozrywki lub ucieczki, okazuje się pułapką. Czy to gry są złe, czy to raczej między ludźmi zrobiło się ostatnio nieciekawie? Powieść dla nastolatków o próbie dogadania się z otoczeniem, walce o miejsce w grupie, pierwszej miłości, dramatycznych decyzjach i wyzwaniach, jakie stawia przed wszystkimi niewdzięczny okres dojrzewania (Kazimierz Szymeczko „Czworo i kości” Wydawnictwo Literatura, 2011).

Eoin CoflerKim jest Eoin Colfer?
Eoin Colfer to urodzony w 1965 roku irlandzki pisarz, autor książek dla młodzieży. Jego wiedza o nastolatkach wzięła się m.in. stąd, iż przez kilka lat pracował jako nauczyciel w szkole publicznej. Powieść „Artemis Fowl” przyniosła mu światową sławę, wielką popularnością cieszą się także inne jego utwory, takie jak „Benny i Omar” oraz „Benny i Babe”.

Gościnność szlacheckaJak podejmowano gości w domach szlacheckich?
Domownicy i służba ubierali się w odświętne stroje. Gości witano na progu domu i wprowadzano do środka. Gospodarz razem z mężczyznami zasiadał w pokoju bawialnym, a gospodyni w innej komnacie podejmowała kobiety. Na cześć gości urządzano też wykwintną ucztę. Miłych gości starano się różnymi sposobami zatrzymać. Niestety, zdarzali się też niepożądani goście, których trudno było się pozbyć, a którym trzeba było okazywać przychylność. Ówczesną gościnność dobrze ilustruje przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom”.

BorobudurCo to jest Borobudur?
Borobudur jest to największa świątynia buddyjska usytuowana na Jawie, w Indonezji. Powstała w VIII wieku, ale około 1000 lat temu została opuszczona. Na początku XX wieku rozpoczęto prace mające na celu jej odrestaurowanie. Wzniesiono ją na niewielkim wzgórzu, otaczając je kamiennymi blokami. W świątyni znajduje się 500 rysunków Buddy oraz mnóstwo innych rzeźb.

Pustynia SonoraJaka jest Pustynia Sonora?
Pustynia Sonora zajmuje rozległy obszar m.in. południowo-zachodnią Arizonę i południowo-wschodnią Karolinę. Panuje suchy klimat. Przeważa skąpa roślinność półpustynna i pustynna, jak np. suchorosty, kaktusy. Jednak dzięki sztucznemu nawadnianiu tych terenów uprawia się m.in. pszenicę, kukurydzę, bawełnę, hoduje się bydło i trzodę chlewną. Na tym obszarze rozwinął się też przemysł m.in. metalurgiczny, chemiczny, włókienniczy, spożywczy.

rys-03(1)Kreon sprawił Eteoklosowi huczny pogrzeb.

Obraz tego chłopa był bardzo nędznie odziany.

Na Kubie uprawia się krokodyle.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.